Mentalność

MAŁY SZCZEGÓŁ DUŻA RÓŻNICA

1. Słyszysz, ale czy słuchasz ?

Pracując z zawodnikami w różnych kategoriach wiekowych zaczynając od chłopców 12 letnich po seniorów można zauważyć w tym wypadku dwa rodzaje osób. Jedna z tych grup osób, gdy trener im podpowiada lub zwraca uwagę na to co powinni robić lepiej by być lepszym zawodnikiem po prostu „słyszy”.

Co to znaczy?

Trener daje zawodnikowi wskazówkę. On kiwa głową lub odpowiada ze rozumie, ale nie widać tego w jego zachowaniu. Jego dany element nie zmienia się cały czas robi ten sam błąd.

Druga grupa osób to osoby które „słuchają”.

Co to znaczy?

Trener rozmawia z zawodnikiem daje mu wskazówki na co zwrócić uwagę co poprawić w danym elemencie i momentalnie widać u zawodnika, że zaczyna o tym myśleć, przetwarza, analizuje. Widać zmianę w danym elemencie np.: obniżenie pozycji podczas minięcia, zmiana tempa po zmianie ręki kozłującej lub obniżenie kozła dla lepszego panowania nad piłką.

2. Mówisz że chcesz, czy chcesz robiąc?

W dzisiejszych czasach stało się modne, że wszyscy „chcą” być lepszymi sportowcami. Jeden wyraz, a jaka różnica w rozumowaniu. W naszej pracy z zawodnikami rozmawiając z nimi często zadajemy im pytanie:

,,Czy chcesz być lepszy?”

Praktycznie zawsze uzyskujemy taką sama odpowiedź:

„Tak chce!”

Różnica polega na tym, że część z tych osób mówi, że chce, natomiast nic dalej z tym ,,nie robią”. Druga część osób to osoby które ,,mówią” swoimi czynami :

  • Przychodzą przed treningiem i ćwiczą elementy w których nie czują się komfortowo.
  • Zostają po treningu, żeby poprawić kozioł, wykończenia, podania itd.
  • W domu wolny czas poświęcają na dalszy rozwój swoich umiejętności np. analiza gry video.

Jeden wyraz a jak że odmienne bieguny.

3. Przychodzisz na trening, ale czy trenujesz ?

Czas kiedy masz okazję stawać się lepszym, poprawiać swoje umiejętności, czy sprawność fizyczną jest trening. Czy to jest trening na hali, bieżni, czy na siłowni również możemy podzielić na dwie grupy.

Pierwsza grupa to zawodnicy którzy przychodzą na trening i gdy trener na nich patrzy wykonują ćwiczenie prawidłowo, ale gdy tylko trener przysłowiowo obróci się w drugą stronę, robią po swojemu bo jest „za ciężko” bo jest „za zimno” bo dzisiaj „mi się nie chcę”.

Druga grupa zawodników to Ci którzy już od pierwszego wejścia na sale biorą piłkę i ćwiczą rzeczy które mają do poprawy bez względu na to czy trener patrzy czy nie. Wykonują ćwiczenia na 110 procent by na meczu było im łatwiej wykonać dany element.

Jak myślisz czy dałbyś sobie 3/3 ?…

Najtrudniej jest dawać z siebie wszystko gdy „światła są wyłączone i nikt nie patrzy”!

Pozdrawiam,
Łukasz Wojciechowski


Świętuj z nami 10-lecie GETBETTER, trenuj z nami w wakacje: INFO@GETBETTER.PL