Koszykówka

JAK SKUTECZNIE WYJŚĆ PO ZASŁONIE

Każda ofensywa wiąże się z różnego rodzaju zasłonami. Umiejętność stawiania i korzystania z zasłon jest nieoceniona. Zawodnicy na każdej pozycji powinni wiedzieć jak skutecznie korzystać z zasłon. Dzięki temu zagrywka lepiej funkcjonuje i wymusza na obronie nie komfortowe sytuacje. Zasady:

#1 Cierpliwość

Nie ma nic gorszego, niż zły timing. Jeśli zawodnik zacznie ruch zanim zasłona zostanie postawiona to ciężko aby akcja skończyła się sukcesem. Również przez to wynika duża ilość fauli ofensywny przez, że zawodnik stawiający zasłonę jest w ruchu – ruchoma zasłona. Druga kwestia to zawodnik wyszedł po zasłonie, ale podający nie jest przygotowany do podania. Dlatego cierpliwość i odpowiedni timing jest tak ważny. Zawodnik, który będzie korzystał z zasłony musi poczekać, aż inni zawodnicy będą ustawieni. Po obserwacji co dzieje się na boisku wyczekuje na odpowiedni moment.

#2 Uwolnienie

Zawodnik podejmuje decyzję, jednak czas na zmylenie obrońcy. Im wyższy poziom rozgrywek tym większa fizyczność i więcej przepychania się bez piłki. Dobry obrońca, nie pozwoli łatwo wyjść na wolną pozycję. Dlatego zawodnik powinien zmylić, wyprowadzić z równowagi obrońce zanim zacznie ruch. Jest kilka sposób na to:

  • –  zmylenie po przez kroki w przeciwną stronę i dopiero wyjście po zasłonie,
  • –  Krok w przeciwną stronę i przełożenie ręki (swim move aby ominąć bark obrońcy) i wybiegnięcie,
  • –  zmiana tempa, bieg stop, obrońca wpada na atakującego i kolejne przyśpieszenie do wyjścia po zasłonie,
  • –  krok w obrońcę i stawienie nogi między nogi obrońcy w celu wybicia go z balansu i wyjście po zasłonie,
  • –  nadepnięcie obrońcy na stopę i przyśpieszenie w kierunku zasłony.

Przy uwolnieniu ważne jest aby nie unikać kontaktu fizycznego bo silniejszy obrońca uniemożliwi skorzystanie dobre z zasłony. Jeśli atak pierwszy złapie kontakt to tworzy przewagę.

#3 Niska pozycja

Barki niżej, niż barki obrońcy to podstawa tworzenia przewagi. Pozwala zmniejszyć ilość stawianych kroków do zasłony. Dzięki niskiej pozycji zawodnik nie pozwoli łatwo się wypchnąć obrońcy. W trakcie korzystania z zasłony bark powinien być na wysokości zawodnika, który stawia zasłonę.

#4 „Ciasno” na zasłonie

Korzystający z zasłony zawodnik nie może zostawić przestrzeni między nim, a stawiącym zasłonę. W innym przypadku daje obrońcy miejsce do przejść, ominięcia zasłony. W momencie tuż przed zasłoną warto złapać swojego partnera za rękę lub w okolice biodra w celu uniemożliwienia przebicia się obrońcy.

# 5 Reagowanie na zachowanie obrony Obrońca ma 3 możliwości:

• iść po śladach za atakującym (fallow). W tym przypadku szukamy rzutu lub penetracji do kosza.

• przejść góra zasłony (short cut) W tym przypadku zawodnik zamiast wyjść po zasłonie powinien odskoczyć w przeciwnym kierunku. Dzięki temu obrońca ma dalszą drogę do atakującego.

• zmienić krycie (switch). Tutaj jest opcja gry 1 na 1 z obwodu lub podanie pod kosz w celu wykorzystania drugiej przewagi (mismatch).

Pozdrawiam

Konrad Kaźmierczyk