Przygotowanie motoryczne

DLACZEGO POTRZEBUJESZ MASY MIĘŚNIOWEJ

Niezależnie od tego, czy jesteś sportowcem, trenerem, czy kimś, kto po prostu chce wyglądać i czuć się lepiej, poznanie zasad treningu ukierunkowanego na hipertrofie jest niezwykle ważne. Rzadko spotykamy sportowców, którzy nie potrzebują pracy hipertroficznej, aby osiągnąć swój cel. Chyba, że mówimy o sportowcach, gdzie ogranicza nas klasa wagowa. Nawet 40-letnia kobieta, gospodyni domowa, która nie chce być otyła, czy 70-letni dziadek, który pragnie lepszej jakości życia, każda z tych osób będzie potrzebowała treningu hipertroficznego, jeśli uważają inaczej… po prostu nie zdają sobie z tego sprawy!

Potencjał siły: większy mięsień to potencjalnie silniejszy mięsień. Mówimy ,,potencjalnie”, ponieważ jeśli układ nerwowy nie jest wydajny, możesz nie uzyskać dużego wzrostu siły, zwiększając masę mięśniową. Jeśli wszystko jest kształtowane w równy sposób, rozwój mięśni zasadniczo zwiększy Twoją siłę.

Magazynowanie energii sprężystej: Praca hipertroficzna, szczególnie gdy stosujemy metody ekscentryczne, może pogrubić ścięgna i część dystalną mięśnia. Pozwoli to na zmagazynowanie większej ilości energii sprężystej podczas pochłaniania siły (np. gdy stopa uderza w podłogę podczas sprintu). Można to przekształcić w energię potencjalną, która z kolei wzmocni działania koncentryczne. Grubsze ścięgno ma również silny odruch rozciągania, który jest kluczem do bycia silnym, szybkim i zwinnym.

Potencjał mocy: Jeśli hipertrofia jest podstawą siły, siła jest podstawą mocy. W końcu moc to nic innego jak wytwarzanie dużej ilości siły w jak najkrótszym czasie. Dlatego nazywany ją również siła-szybkość.

Mniejsze ryzyko kontuzji: Im większa gęstość ścięgien tym mniejsze ryzyko urazów tych struktur. Trening hipertroficzny, szczególnie ukierunkowany na ekscentryczne działanie, może pogrubić ścięgna, co zmniejszy ryzyko urazów. Ponadto większa masa mięśniowa staje się ,,zbroją” i zmniejsza ryzyko kontuzji podczas kontaktu fizycznego. Wraz z wiekiem utrata mięśni jest jedną z głównych przyczyn wielu poważnych urazów. Zachowanie lub zwiększenie masy mięśniowej zmniejszy ryzyko takiego zdarzenia. Jeśli dojdzie do urazu i będziesz ,,wyłączony” z aktywności fizycznej będziesz cierpieć na atrofię z powodu braku ruchu i pracy mięśniowej. Trening hipertroficzny to najlepszy sposób na odzyskanie utraconej tkanki mięśniowej i powrót do normy.

Pozdrawiam,
Artur Pacek