Przygotowanie motoryczne

ĆWICZ KARK W KOSZYKÓWCE

Twój mózg kontroluje całe twoje ciało. Aby mózg mógł komunikować się z ciałem, wysyłane sygnały muszą przejść przez szyję. Jeśli coś jest nie tak z szyją, może to wpłynąć na wszystko, co twój mózg próbuje ,,powiedzieć” twojemu ciału, aby zrobił (lub nie zrobił).

Innymi słowy, szyja jest niezbędnym ,,skrzyżowaniem” dla twojego ciała!

Należy również pamiętać, że siła w dużym stopniu zależy od ośrodkowego układu nerwowego (OUN) i rekrutacji neuronów. Dlatego ćwiczenia wzmacniające kark mogą poprawić tzw. Neural Drive, a tym samym siłę i moc wyjściową.

Trening mięśni karku, nie tylko poprawia neurologię, ale także pomaga w pozbyciu się bólu w odcinku szyjnym, ale i… lędźwiowym. Zmniejsza ryzyko wstrząsu mózgu w trakcie zderzenia. Wpływa również na redukcje bólu barków, lub staje się brakującym ogniwem w rehabilitacji barków.

TIP TRENINGOWY

Aktywując kark możesz poprawić siłę ramion. Ma to związek z przewodnictwem nerwowym. Jeśli poprawisz transmisję nerwów, możesz zwiększyć swoją siłę. Ma to sens, ponieważ z anatomicznego punktu widzenia każdy segment kręgosłupa unerwia inne części ciała.

Zatem segmenty od C6-C7 unerwiają mięśnie ramion. Wielu trójboistów przed próbą wyciskania leżąc wciska kilkukrotnie kark w ławeczkę w celu poprawy odpowiedzi neurologicznej i zwiększenia siły ramion.

Na video ćwiczenie neck bridge które stosuje w rozgrzewce jako element poprawy odpowiedzi neurologicznej organizmu.

Pozdrawiam,
Artur Pacek