Rozcięgno podeszwowe rozpoczyna się na kości piętowej. Jedna z części tego rozcięgna odpowiada za bardzo ważną funkcje, mianowicie formuje łuk podłużny stopy. Osłabienie prowadzi do płaskostopia co z kolei prowadzi do bardzo dużych dysfunkcji stawów kolanowych. Rozcięgno zapewnia statyczne podparcie tego łuku a jednocześnie pozwala na dynamiczne przenoszenie obciążeń oraz pozwala zachować symetrie kończyny dolnej. Zapalenie rozcięgna odczuwalne jest zazwyczaj w miejscu jego przyczepu do kości piętowej, tzw ostroga piętowa.
Do zwiększonego ryzyka wystąpienia zapalenia, dochodzi u osób z wadami stóp np. stopami płaskimi lub wydrążonymi. W przypadku stopy płaskiej dochodzi do przeciążenia powięzi, ponieważ próbuje ona podczas chodu utrzymać stabilność łuków stopy. W przypadku stopy wydrążonej, może nastąpić przeciążenie związane z ograniczeniem właściwej amortyzacji podczas kontaktu stopy z podłożem, oraz zaburzeniem jej zdolności dopasowania się do podłoża.
Problemy z rozcięgnem podeszwowym zdarzają się często u sportowców, zapalenie powięzi podeszwowej powiązane jest ze wzmożonym napięciem struktur w rejonie łydki, grupy mięśni kulszowo – goleniowych i pośladka. Ból zwykle narasta fazami. Początkowa faza to odczucia w rejonie przyśrodkowym pięty Charakterystyczne jest określenie: ,,Najgorzej jest jak robie pierwsze kroki po wstaniu z łóżka, a maleje jak to rozchodzę.” W następnych fazach, ból pojawia się przy obciążeniu stopy ciężarem ciała i rośnie podczas aktywności fizycznej. Badanie palpacyjne zazwyczaj ujawni tkliwość w okolicy pięty. Często zmienia sie również chód. Najlepszy badaniem obrazowym jest badanie USG , które pokażę obrzękniętą powięż.
Co robić?
- Najlepiej pracować od pierwszych objawów z fizjoterapeutą.
- Rollowanie wcześniej wymienionych miejsc, tutaj mała rada podczas rolowania należy pić dużo wody!
- Stretching powięzi stopy, mięśni łydki i grupy kulszowo-goleniowej, jeśli dotyczy tutaj osłabienia rozcięgna to należy uzupełnić ćwiczeniami, które odbudują łuk stopy.
Z zaburzeniami pracy rozcięgna podeszwowego pracujemy podczas GETBETTER. Jeśli cierpisz z tego powodu trenuj z nami w wakacje: info@getbetter.pl
Pozdrawiam,
Łukasz Kulikowiec