#5 ŁĄCZ ĆWICZENIA NA SIŁOWNI
Jeśli chcesz kształtować moc, czyli tą cechę, która, charakteryzuje najbardziej dynamicznych sportowców, łącz ćwiczenia w superserie w następujący sposób: ćwiczenie z oporem 60 – 80% CM/6 – 8 powtórzeń + ćwiczenie wykonywane dynamiczne bez obciążenia 4 – 6 powtórzeń. Dla przykładu. Przysiad ze sztangą + skoki w górę (ćwierćskoki) Badania wykazują, że ćwiczenia wykonywane w takiej kombinacji powodują szybsze kształtowanie się mocy.
#6 ROZCIĄGAJ MIĘSIEŃ BIODROWO-LĘDŹWIOWY
Rozciąganie mięśnia biodrowo-lędźwiowego jest niezwykle istotne dla koszykarza. ,,Zaniedbanie” tego mięśnia może mieć poważne konsekwencje np. powstawanie ,,kolana skoczka”. Jednak kiedy będziesz go rozciągał oprócz zmniejszenia ryzyka powstawania urazów poprawisz swój wyskok! Badania mówią, że 5 minutowe rozciąganie mięśnia biodrowo – lędźwiowego powoduje poprawę wyskoku nawet o 2-4 centymetry!
#7 ĆWICZ RAMIONA
Jeśli myślisz, że wyskok to tylko nogi to jesteś w dużym błędzie! Silne ramiona i obręcz barkowa to 15% więcej do wyskoku! Spójrz na to z innej strony. Wyobraź sobie, że Twoje ręce to wahadło, które napędza ciało do pracy. Prosty test! Wykonaj dwa skoki. Pierwszy z rękoma splecionym za plecami. Drugi z zamachem rąk. Jak myślisz, który skok będzie wyższy?
#8 TRENING PLYOMETRYCZNY
Używaj treningu plyometrycznego do poprawy wyskoku. Szereg badań pokazuje, że ten rodzaj treningu poprawia skoczność 7,5% – 8,5%. Metoda ta znana jest od wielu lat. Podczas treningu wykorzystywany jest tzw efekt miotatyczny mięśni. Prościej mówiąc mięśnie, ścięgna zachowują się jak guma korzystając z napięcia wytwarzanego przez siły zewnętrzne. Jednym z najbardziej znanych ćwiczeń plyometrycznych są zeskoki z podwyższenia na podłoże i wskok z powrotem na podwyższenie (możemy użyć do tego np. dwie skrzynie). Bardzo ważne jest by czas kontaktu z podłożem był jak najkrótszy! Trening ten uczy nasz organizm jak ,,szybciej i efektywniej” wykorzystywać mięśnie do pracy. Poprawia także funkcjonowanie układu nerwowego.
Najlepsze ćwiczenia siłowe poprawiające wyskok:
- tylny przysiad
- przedni przysiad
- martwy ciąg
- martwy ciąg o prostych nogach
- zginanie podudzi leżąc
- podciąganie do klatki piersiowej
- ,,dzień dobry” siedząc
- przysiad bułgarski
STAY GETBETTER!
Artur Pacek