Przygotowanie motoryczne

20 POWODÓW DLACZEGO POWINIENEŚ UNIKAĆ CUKRU

Wiele osób łączy w czasie pojawienie się cukru i powstanie pierwszych zakładów psychiatrycznych…

Inni uważają go za najbardziej uzależniający ,,narkotyk” na ziemi, poniewaz po jego spozyciu dostajemy zastrzyk serotoniny, hormonu szczęścia pobudzajac w mózgu te same ośrodki, co narkotyki.

A zkolei jeszcze inni nazywają go trucizną, ponieważ nie zawiera żadnych wartości odżywczych.

Nawet jeśli przestałeś słodzić herbatę oraz wykreśliłeś z menu słodycze, i tak prawdopodobnie pochłaniasz go zbyt dużo, nawet o tym nie wiedząc.

W każde wakcje w przerwie pomiędzy sezonami przyjeżdżają do nas zawodnicy, od amatorów do profesjonalistów, pełni flustracji…

,,Nie mogę zrzucić wagi!”

W głowie zawsze rodzi się pytanie: ,,nie możesz, czy nie chcesz?”

,,Ćwiczę codziennie, nie piję, zdrowo się odżywiam… Za miesiąc zaczyna mi się okres przygotowawczy a mam prawię 7 kg nadwagi.”

Jest różnica pomiędzy 7 kilogramami masy mięśniowej (życzyłbym tego praktycznie każdemu zawodnikowi), a 7 ilogramami tłuszczu.

,,Nie obawiaj się, że dodanie kilku kilogramów mięśni spowolni Twoje ciało. Obawiaj się raczej o dodanie tkanki tłuszczowej, która stanie się Twoim balastem. Jej nadmiar spowalnia. Sportowcy mówiący o tym, że stają się coraz wolniejsi ponieważ przybrali na wadzę to Ci którzy zyskali więcej tłuszczu niż mięśni. Więcej tkanki tłuszczowej zmniejsza szybkość kurczenia się włókien mięśniowych. Nie zapominaj, że trening siłowy nie tylko zwiększa siłę i masę mięśniową, ale również pomaga w spalaniu zbędnej tkanki tłuszczowej.” – fragment książki Getbetter Jump Program

,,Powiedz mi co jesz?”

,,Właśnie o to chodzi, że jem zdrowo. Na śniadanie płatki owsiane z jogurtem truskawkowym, do tego owoce i sok z pomarańczy lub sok jabłkowy.”

,,Rozumiem. Dobra wiadomość:  spożywasz tyle cukru na śniadanie, że powinieneś się cieszyć, że masz tylko 7 kg nadwagi. Prawdopodobnie z rana jesz tyle cukru co przeciętny człowiek zjada w ciągu dnia.”

Co palisz w ciągu dnia? Cukier. A co zostaje ,,na” Twoim ciele Tłuszcz! Koniec żartów!

Często jesteśmy tak skupieni na liczeniu kalorii i unikaniu tłuszczu, zapominając, że cukier będzie dla Ciebie największym wrogiem i w dzisiejszych czasach kryje się praktycznie wszędzie!

 • Płatki śniadaniowe – około  7 łyżeczek w jednej porcji
 • Jogurt pitny owocowy – około 6 łyżeczek
 • Batony czekoladowe – 6 – 7 łyżeczek
 • Napoje gazowane – puszka 0,33 l – 8 łyżeczek
 • Napoje energetyczne – 6 łyżeczek
 • Ketchup -100 g  zawiera około 4 – 6 łyżeczek
 • Sok owocowy z kartonu – 250 ml – 5 – 6 łyżeczek cukru

Jeśli chcesz zgubić wagę musisz zrezygnować z cukru. I w ogóle z weglowowdanów. Maksymalnie w ciągu dnia możesz pozwolic sobie na zjedzenie 50 – 100 gramów węglowodanów w postaci surowych warzyw lub owoców o niskiej zawartości fruktozy: truskawki, maliny, czy jagody. I nie powinieneś jeść po godzinie 20.00. Jeśli masz w tym czasie trening lub akurat go końćzysz możesz wypić jedynie BCAA.

Zobacz listę owoców o niskiej zawartości fruktozy: TUTAJ!

Tu nie chodzi tylko o utratę wagi. Wiesz, co dzieje się z Twoim organizmem, kiedy jesz dużo cukru? Masz duże skoki insuliny. Insulina wywołuje stan zapalny. Za każdym razem, gdy zwiększasz stan zapalny, zmniejsza się moc wyjściowa. Stajesz się wolniejszy i… mniej zdrowy.

Poświęć czas, aby zrozumieć, co wkładasz w swoje ciało. To, co wkładasz, jest równie ważne jak to, co wyciągasz.

To proces uczenia się, szczególnie dla młodych graczy, którzy rzadko zdają sobie sprawę, ile cukru spożywają. Jeśli dorastałeś na napojach gazowanych, słodyczach i fast foodach, to nie masz pojęcia, jak dobrze się czujesz lub o ile lepiej mógłbyś zagrać bez cukru w ​​Twoim systemie. A kiedy już rozwiniesz te nawyki żywieniowe, są one niezwykle trudne do przerwania, szczególnie, gdy nadszedł czas, aby pozbyć się zbędnego balastu.

Dla takich osób daje listę rzeczy, których kategorycznie nie mogą jesć przez 21 dni!

M.in. zero cukru, produktów mlecznych, mącznych, chleba, alkoholu, owoców o wyskiej zawartości fruktozy.

Dieta o niskiej zawartości węglowodanów działa tylko wtedy, gdy faktycznie odcina się węglowodany. Kiedy twoje ciało potrzebuje paliwa, szuka cukru. Jeśli nie może go znaleźć, spala tłuszcz.

Nie musisz się z tego cieszyć i być z tego zadowolony. Musisz bardziej porządać rezultatu niż coli i chipsów.

Dla profesjonalnych graczy ,,lista” jest o wiele łatwiejsza do zrealizowania w okresie między sezonami, ponieważ nie podróżują z drużyną, życie jest bardziej ,,ułożone” i spokojniejsze. Spędzają więcej czasu w domu z rodziną, rzadziej jedząc i pijąc wieczorami. Unikają innych graczy, którzy często bywają ,,przycikiem zapalnym” dla batonów, czekoladek, pączków, napojów gazowanych, orzeszków w czekoladzie etc.

Jak więc cukier może wpłynąć na Twój organizm?

 1. Obniża reakcję obronną na infekcje bakteryjne.
 2. Osłabia wzrok
 3. Uszkadza układ odpornościowy.
 4. Może spowodować uszkodzenie nerek.
 5. Przyczynia się do osteoporozy.
 6. Doprowadza do próchnicy.
 7. Spowalnia regenrację organizmu po meczach i treningach.
 8. Spowalnia odnowę organizmu w trakcie kontuzji.
 9. Powoduje senność i zmniejszoną aktywność.
 10. Powoduje alergie pokarmowe.
 11. Powoduje cukrzycę.
 12. Może powodować wzmożoną aktywność, zdenerwowanie, trudność koncentracji.
 13. Zwiększa poziom glukozy i insuliny na czczo.
 14. Ułatwia wystąpienie raka piersi, jajników, jelit, prostaty i odbytu.
 15. Prowadzi do niedoboru witamin.
 16. Powoduje nadwagę.
 17. Zmniejsza wrażliwość insulinową.
 18. Ułatwia wpadnięcie w alkoholizm.
 19. Osłabia wzork.
 20. Zmniejsza wyniki sportowe.

Bez względu na to, czy jesteś profesjonalistą, czy tylko pracujesz nad poprawą swojego zdrowia: kontroluj jedzenie zanim ono zacznie kontrolować Ciebie. I proszę: nie mów mi, że możesz jeść wszystko, co chcesz, i nadal grać na wyskim poziomie. Jeśli jesz śmieci i grasz dobrze, zastanów się, o ile mógłbyś grać lepiej jedząc lepiej.

Pozdrawiam,
Artur Pacek

Dodaj komentarz