Koszykówka

ROTACJA W OBRONIE

W każdym meczu obrona powinna być na stałym, dobrym poziomie, ponieważ dyspozycja w ataku jest często nie do przewidzenia. Dobra obrona to jasne zasady i filozofia. Każdy trener powinien mieć i znać dobrze swój system w obronie oraz umiejętnie przekazać go zawodnikom. Na każdym poziomie najważniejsza jest eksekucja założeń, a nie jakie te założenia są. Nawet najlepsze założenia nie będą sprawdzać się w momencie, kiedy zawodnicy nie będa wykonywać ich bardzo dobrze. Poniżej przykłady rotacji w obronie. Ważne jest, aby każdy zawodnik znał rotację z każdej pozycji. Poniżej znajdziesz przykłady rotacji drużynowej w obronie.

LAST MAN

Pierwsze założenie obronne to zatrzymanie penetracji ostatnim obrońcą po stronie słabej. Ostatni obrońca to najcześciej osoba, który kryje zawodnika w rogu. Obrońca ustawiony jest w zależności od założeń oraz w jakim miejscu obecnie piłka się znajduje (dwie nogi w trumnie, jedna noga w trumnie). Obrońca, który przegra 1×1 idzie do dalszej rotacji w obronie.

Obrońca X2 przegrał, X5 pomaga i zatrzymuje penetracje zawodnika ataku przed zdobyciem łatwych punktów z pod kosza. Obrońca X4 jest ustawiony pomiędzy dwoma zawodnikami i bierze pierwsze podanie.

ZASADA: obrońca, ktory przegrał 1×1 do rotacji. Dalej X4 bierze zawodnika, do którego poszło pierwsze podanie. X2 został minięty dlatego idzie do rotacji. Bierze drugie podanie, czyli zawodnika 4.

Według zasady kto przegrał pojedynek 1×1 idzie do rotacji. W tym wypadku X2 bierze drugie podanie.

OPCJA 2

Druga opcja dotyczy tylko sytuacji gdzie pierwsze podanie jest do rogu. Następnie do drugiego podania (do zawodnika ataku 4) idzie najbliższy obrońca X3. Obrońca X2 znajduje najbliższego wolnego zawodnika do krycia. W sytuacji meczowej jest to skuteczniejszy i szybszy sposób zamknięcia otwartego rzutu.

ZASADA: Zawodnik, który przegrał czyta gdzie poszło podanie. Jeśli na skrzydło to idzie automatycznie do rogu. Jeśli pierwsze podanie poszło do rogu to przesuwa się do góry.

W przypadku pierwszego podania do rogu. Rotacja pozostaje taka sama jak przy pierwszym przykładzie.

PENETRACJA DO ŚRODKA – LAST MAN

Ostatni obrońca zatrzymuje penetrację. Kolejny jest między dwoma zawodnikami ataku i bierze pierwsze podanie.

Obrońca X3 wykonuje pomoc-powrót. X5 zatrzymuje penetracje. X4 ustawiony pomiędzy dwoma zawodnkami i bierze pierwsze podanie.

Obrońca X2, który przegrał 1×1 idzie do rotacji i bierzę drugie podanie.

Ustawienie końcowe po udanej rotacji obrońców.

4-1 SPACING

Rotacja w obronie w sytuacji, kiedy wysoki zawodnik jest pod koszem.

Penetracja z 45″ do środka. X5 zamyka penetracje. X3 ustawiony w taki sposób, że blokuje nogę dalszą od obręczy zawodnika 5. X3 broni łatwego podania do 5 oraz jest gotowy wrócić do swojego zawodniak jeśli podanie jest na tyle wcześnie.

Obrońca X4 bierze pierwsze podanie. Jeśli podanie idzie do zawodnika 4 to obrońcy kryją wcześniej krytych zawodników (X3 wraca do 3, X4 kryje dalej 4).

Przy podaniu do rogu X4 bierze pierwsze podanie do 3, a X3 rotuje do drugiego podania.

Penetracja ze skrzydła do linii końcowej. X5 zamyka penetracje. X3 pomaga pomagającemu X5.

Jeśli podanie jest na tyle wcześnie to obrońcy wracają do krytych przez siebie zawodników.

Jeśli X3 zostanie przy 5 to X4 idzie do pierwszego podania. Drugie podanie bierze X1 lub X3.

Rotacja dwójkowa X4 bierze pierwsze podanie. X3 drugie podanie.

ONE PASS AWAY

Pomoc udzialana od pierwszego najbliższego obrońcy.

Obrońca X1 widzi, że obrońca X2 przegrał pojedynek 1×1 i jest za atakującym. X1 zamyka penetracje.

X2 zraz po minięciu atakującego i słysząc od X1 „switch” autmatycznie idzie do rogu.

PENETRACJA DO ŚRODKA – ONE PASS AWAY

Pomoc udzialana zostaje od pierwszego najbliższego obrońcy.

Obrońca X3 zatrzymuje penetracje.

Obrońca X2 idzie do rotacji i bierze zawodnika ataku 3. Obrońca X4 robi pomoc-powrót (markuje rotacje i wraca do swojego zawodnika). Najczęściej wykonuje się to w sytuacji, gdzie zawodnik 3 nie jest dobrym strzelcem lub X2 szybko zareagował i jest blisko 3.

Zawodnik X2 broni 3. X4 wraca do swojego 4.

W przypadku gdzie 3 jest donrym strzelcem lub X2 jest spóźniony obrona rotuje dalej. X4 bierze zawodnika 3. X2 idzie do dalszej rotacji.

X2 idzie za piłką.

W przypadku dalszych podań rotacja dalej jest o jedną pozycję. X5 bierze 4. X2 idzie do 5.

4-1 SPACING

Rotacja w obronie w sytuacji, kiedy wysoki zawodnik jest pod koszem.

Rotacja nie zmienia się. X2 zamyka penetracje.

X1 idze do rogu.

X4 zamyka penetracje. X1 idzie do rotacji.

X3 wykonuje pomoc-powrót, aby opóźnić decyzję 4. Dzięki temu X1 zdaży do 4.

Możliwa dalsza rotacja o jedną pozycję. X3 idzie do 4, a X1 rotuje do 3. Zależy ona od tego jak dobrym strzelcem jest 4 lub jak daleko jest X1.

Dodaj komentarz