Mentalność

CHARAKTER POTRZEBNY DRUŻYNIE

Koszykówka to gra zespołowa, w której dużą role odgrywa atmosfera w drużynie, oraz to jak zawodnicy dogadują się. Na boisku pięciu zawodników musi współpracować ze sobą, aby drużyna dobrze funkcjonowała. Tyczy się to ataku i obrony. Jeśli w ataku zabraknie podań to zawodnicy będą się flustrfować, że nie mają piłki w rękach, że ktoś gra indywidualnie. W obronie błąd jednego zawodnika może kosztować stratę punktów. W sporcie jak wiele razy słyszeliśmy, że najważniejszy jest charakter. Jest w tym prawdy bo duże umiejętność, a słaby charakter często osiąga mniej, niż słabe predyspozycje, a mocny charakter. Dzieje się tak, ponieważ mentalność ma bardzo duże znaczenie. Charakter zawodnika jaki potrzebny jest drużynie posiada poniższe cechy:


Myśli o drużynie, a nie tylko o sobie


Najważniejsze pytanie jakie zawodnik powinien zadać sobie brzmi – jak mogę pomóc drużynie wygrać? Zadawanie pytań przynosi odpowiedzi i zmusza do szukania rozwiązań. Pamiętaj, że jest dwunastu zawodników w drużynie i każdy powinien coś DAĆ od siebie.

Wykonuje to co trzeba

Powrót do obrony, walka o zbiórkę, rotacja w obronie, rozmowa na boisku, rzucenie się po piłkę. Wiele rzeczy na boisku nie wymaga talentu, umiejętności tylko poświecenia. Nie wszystko jest przyjemne. Często należy poświęcić swoje ciało, aby robić to co potrzebuje drużyna.

Przyzna się na głos do błędu

Szczerość jest priorytetem. Taki zawodnik powie co myśli na dany temat, przyzna się do błędu, powie prawdę prosto w oczy koledze z drużyny, kiedy ten odpuszcza. Trzeba mieć w sobie dużo siły, aby być zawsze szczerzym.

Potrafi zmotywować

Nie trzeba być super mówcą, aby motywować innych. Swoją postawą, podejściem do treningu, grą, będąc przykładem pracy i zaangażowania można inspirować innych do działania.

Stosuje taktykę i trzyma się zasad

Jeśli zawodnik nie rozumie taktyki, zrywa zagrywki, nie trzyma się zasad w obronie to cierpi na tym drużyna. Taki zawodnik, nie będzie za dużo grał, po więcej szkodzi, niż pomaga.

Zawodnik z dobrym charakterem nie narzeka, nie tłumaczy się, nie zwala winny na innych.

Dodaj komentarz