Bez kategorii, Przygotowanie motoryczne Lab

PRZYSIAD WYKROCZNY – WYCIĄG DOLNY – DLACZEGO POWINIENEŚ GO WYKONYWAĆ

Przysiad wykroczny przy użyciu linki wyciągu dolnego to moim zdaniem ćwiczenie które powinieneś dołączyć do swojego planu treningowego. Oprócz:

  • Zwiększenia pracy mięśnia VMO
  • Poprawy ruchomości stawu skokowego
  • Zwiększenia siły mięśniowej mieśnia pośladkowego średniego
  • Aktywnej pracy/mobilizacji mięśnia biodrowo-lędźwiowego
  • Poprawy stabilizacji w pozycji wykroczno zakrocznej

Oprócz ,,klasycznych” korzyści wynikających z przysiadu wykrocznego możemy dołączyć do powyższej listy działanie przeciw zgięciu tułowia i rotacji w specyficznej pozcyji jaką jest pozycja wykroczno-zakroczna.

Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ jest to tzw ćwiczenie specyficzne, niektórzy mogą je nazwać funkcjonalne (choć ja nie lubię tego słowa) podczas gry w koszykówkę. Im silniejsze mięśnie odpowiadające za przeciwdziałanie danej czynności ruchowej tym większa efektywność wykonywania danego wzorca ruchu. W tym przypadku ćwiczenie z wykorzystaniem dolnego wyciągu sprawi, że wzmocnisz mięśnie dolnego odcinka pleców, mieśni skośnych brzucha izometrycznej przeciwstawiając się ,,sciąganiu” w dół i do rotacji. Jest to pozycja w której wielokrotnie jako zaowdnik znajdujesz się na boisku. Przykład poniżej.

Ćwiczenie to lubię wykonywać w sezonie  i we wczesnej fazie GPP. Jako progresje możesz je stosować z przednią nogą na 10-15cm podwyższeniu. 1-3 serie po 6-10 powtórzeń.

Pozdrawiam,
Artur Pacek