RZEMIOSŁO

RZEMIOSŁO

Rano zaczyna się od wdzięczności – min. 5 minut. Za zdrowie, za pracę, za ludzi, za dach nad głową. Każdego dnia, co rano, zanim wstaniesz z łóżka. Wydzielasz od razu pozytywne hormony. Potem jest medytacja. Po trzech tygodniach zmienia się struktura mózgu i obniża poziom stresu. Przez 20 minut obserwujesz myśli, pozwalasz im płynąć i nie oceniasz żadnej, skupiając się na oddechu. Codziennie.

W ciągu dnia jest jeszcze czytanie książki. Kolejny rozdział, z robieniem notatek i zadawaniem sobie pytania: „Jak mogę wykorzystać tę wiedzę konkretnie w moim życiu?”.

Koniecznie też trening. Krok za krokiem, powtórzenie za powtórzeniem, kopnięcie za kopnięciem i tak przez całą sesję. Mija pierwszy tydzień i niewiele się dzieje. Mijają tygodnie i jesteś szczuplejszy. Mija miesiąc i masz lepszą kondycję. Mija kwartał i mięśnie są lepszej jakości. Po pół roku stajesz się bardziej ambitny, pewniejszy siebie, masz szersze horyzonty. Mija rok i zdobywasz nowy pas, wyglądasz, jak chcesz, a po kilku latach jesteś w tej dyscyplinie naprawdę dobry. Wytrzymasz kilka lat?

Każdego dnia w pracy starasz się bardziej. Podwyższasz poprzeczkę. Szukasz wyzwań i trudniejszych zadań. To nie jest robota, to jest środowisko wzrostu. Po kilku dniach rozumiesz jakiś koncept. Po miesiącu umiesz go wdrażać. Po kilku miesiącach zdobywasz nową kompetencję. Po kilkunastu latach jesteś jednym z lepszych na rynku. Po kilkudziesięciu – może i jednym z najlepszych na świecie.

Witasz się z ludźmi, żegnasz się z nimi, dziękujesz za pomoc, przepraszasz za błędy, robisz prezenty, wspierasz, jak umiesz, pamiętasz o ważnych sprawach – i tak przez cały czas. Po kilku chwilach jesteś lubiany. Po kilku tygodniach stajesz się znajomym. Po latach masz relacje na resztę życia.

Codziennie uczysz się przez godzinę jakiejś umiejętności. Chcesz więcej zarabiać, więc skupiasz się na sprzedaży. Jedna godzina nauki dziennie to 7 godzin tygodniowo, czyli jeden dzień szkoleniowy. W ciągu roku masz takich 52. Po pół roku zaczynasz więcej zarabiać. Dodajesz nowe kompetencje. Po kilku latach zarabiasz dużo. Po kilkunastu latach – bardzo dużo. Za chwilę nie będziesz musiał pracować za pieniądze.

Za każdym razem, gdy odczuwasz negatywne emocje, konfrontujesz się z nimi. Nie wychodzisz na papierosa, ale obserwujesz wewnętrzne pożądanie. Nie udajesz, że umiesz, jak nie ma wyników, ale przyjmujesz wstyd czy poczucie winy i bierzesz się do roboty. Krok po kroku ewoluujesz, stajesz się silniejszy, bardziej obecny, odważniejszy, lepszy i pełniejszy.

Ludzie nie osiągają tego, co chcą, z różnych powodów – są nieświadomi, ograniczeni przekonaniami czy przeszkodami środowiskowymi itd. Ale jest jeden powód, który ogranicza ich najbardziej – to brak cierpliwości. Tymczasem życiowy sukces, cokolwiek się za nim kryje – umiejętności, pieniądze, relacje, wygląd itd. – to kwestia rzemiosła. Dopiero godziny, dni, tygodnie, miesiące i lata pracy dają wyniki, a magiczne pigułki i błyskawiczne rozwiązania nie istnieją. Jeśli chcesz coś zmienić, czeka Cię powtarzanie, powtarzanie, powtarzanie. Dzień w dzień.

Rzemiosło.

Planuj i rób.
I będziesz miał, co chcesz.

Gościnnie na naszym blogu – Mateusz Grzesiak