CZY ZNASZ ROLĘ TRENERA W DRUŻYNIE?

CZY ZNASZ ROLĘ TRENERA W DRUŻYNIE?

 

Mam często wrażenie, że zawodnicy zapominają jaka jest rola trenera w drużynie. Często słyszymy od zawodników powtarzający się wniosek. Kiedy pytami ich co działo, że grają lepiej, odpowiadają- przestałem narzekać na trenera, zacząłem robić swoje. Zawodnicy często zapominają, że są zawodnikami, a nie trenerami. Rolą zawodnika jest realizowanie założeń i filozofii trenera, a nie na odwrót.

Ustalenie taktyki

Taktyka w ataku i w obronie ustalana jest przez trenerów. Ćwicząc zagrywki trener tłumaczy co i kiedy masz zrobić. Zerwanie zagrywki możliwe jest w momencie, kiedy obrona popełni błąd i zawodnik wykorzystuje go oddając dobry rzut, wymuszając faul lub podając na wolną pozycję. Kiedy zawodnik zrywa zagrywkę nie dając żadnej przewagi to bierze odpowiedzialność za dalszą część akcji. Jeśli dany zawodnik zrywa często zagrywki to gra indywidualnie pod siebie.

Trener nadaje role w drużynie i odpowiedzialność

Jeśli trener wymaga od Ciebie danej rzeczy to po prostu rób ją. Nie kombinuj, nie mów, że wiesz lepiej, że i tak będziesz robił po swojemu. Trener oczkuje od Ciebie, abyś rzucał to rzucaj. W innej sytuacji chcę, abyś tu spenetrował to penetruj. Słuchanie się i podążanie za wskazówkami daje największe efekty. Otrzymanie wolnej ręki, czy zielonego światła, to też jest informacja.

Przekazywanie wiedzy

Dobrzy zawodnicy pytają trenerów jeśli mają jakieś wątpliwości. Co w danej sytuacji zrobić, jak odczytać obronę, co w danej sytuacji zrobić. To wszystko można dowiedzieć się od trenera, ale trzeba go o to zapytać.

Egzekwowanie założeń

Po ustaleniu zasad na boisku i po za boiskiem, trener wymaga ich przestrzegania. Potrzebna jest dyscyplina do tego, aby zawodnicy wykonywali założenia. Samo mówienie o nich, nie da efektu. Korygowanie błędów to droga do lepszego funkcjonowania drużyny.

Konstruktywna krytyka

Zadaniem trenera jest znalezienie sposobu na to, aby drużyna grała dobrze i wygrywała mecze. Następne bardzo ważne zadanie to rozwijanie zawodników. Trener wymaga od zawodników konkretnych rzeczy i realizowanie ich. Jeśli zawodnik ma z nimi problem to trener powinien rozwijać te umiejętności, aby zawodnik grał lepiej. Warunkiem do tego jest przyjmowanie przez zawodnika co robi źle i jak to poprawić.

Zawodnik musi wiedzieć, że nie jest trenerem i musi się dostosować. Trener natomiast musi dostosować taktykę pod zawodników. Wszyscy są wygrani jeśli drużyna dobrze funkcjonuje i jedna, jak i druga strona potrafi słuchać.

Pozdrawiam,
Konrad Kaźmierczyk